Closing Ceremony Program

May 10, 2022

The 2nd KANS Scientific Competition

(May 10-13, Pardis Technology Park)

Date

Duration

Program

Details

Notes

Pavilion of Mustafa Science and Technology Foundation in INOTEX (Booth 506)

May 10-13, Pardis Technology Park

Tuesday (May, 10)

Counter of Finalists in the Pavilion

Presentation of the Finalists’ Works in the Dedicated Counters in the Booth (MSTF Pavilion)

12-13:30

90″

Science Café (1)

Carbon-based Composites and Latent Heat Storage

Mahdi Maleki

(Faculty Member of Iran University of Science and Technology)

16-17:30

90″

Science Café (2)

The Next Generation Membranes for Water Desalination

Woei Jye Lau (Associate Professor, University of Technology Malaysia)

Wednesday (May, 11)

Counter of Finalists in the Pavilion

Presentation of the Finalists’ Works in the Dedicated Counters in the Booth (MSTF Pavilion)

10-11:15

 

75″

Science Café (3)

Dynamic Behavior of Wrap Faced Embankment on Soft Soil

Ripon Hore

)Senior Assistant Engineer, Engineering Department of Bangladesh(

11:30-13

90″

Science Café (4)

Novel Insights to Improve Learning and Memory

Pike See Cheah (Associate Professor, University of Putra Malaysia)

14-15:30

 

90″

Science Café (5)

Cytokine Storm and Prevention in Patients with COVID-19

Mohammadali Khayamian

(Postdoctoral Researcher, School of Electrical and Computer Engineering, University of Tehran)

Thursday (May, 12)

Counter of Finalists in the Pavilion

Presentation of the Finalists’ Works in the Dedicated Counters in the Booth (MSTF Pavilion)

Final Round (Pooyesh Darou Hall)

Friday (May, 13)

9-9:15

15″

Opening Ceremony

– Recitation of Holy Quran

– Report of the Head of the Secretariat of the 2nd KANS Scientific Competition (Dr. Rafiei)

9:15-10:15

60″

Presentation of Health & MedTech

1- Ali Khayamian

2- Alireza Mirbagheri

3- Seyed Ali Mousavi

4- Pike See Cheah

– Presentation of Each Work:5″

– Q&A of Jury:4″

– Replacement of Finalists:1″

– Consultation of the Jury at the End of the Field: 15″

10:15-11:15

60″

Presentation of Water, Environment & Energy

1-Hadi Atapour

2-Mahdi Maleki

3-Hamed Sadeghi

4-Woei Jye Lau

– Presentation of Each Work:5″

– Q&A of Jury:4″

– Replacement of Finalists:1″

– Consultation of the Jury at the End of the Field: 15″

11:15-11:30

15″

Break

11:30-12:15

45″

Presentation of Transportation

1-Ayda Mir heidari

2- Hossein Molayemat

3- Amir Arsalan Seraji

– Presentation of Each Work:5″

– Q&A of Jury:4″

– Replacement of Finalists:1″

– Consultation of the Jury at the End of the Field: 15″

12:15-13

45″

Presentation of ICT

1-Mehrdad Agha Mohammad Ali

2- Mohammad Ali Akhaei

3- Hossein Zabihi

– Presentation of Each Work:5″

– Q&A of Jury:4″

– Replacement of Finalists:1″

– Consultation of the Jury at the End of the Field: 15″

13-13:30

30″

Pray and Lunch

13:30-14:15

45″

Presentation of Transportation

1- Saeed Bostan Manesh

2- Amir Hossein Ghadamsoltani

3- Ripon Hore

– Presentation of Each Work:5″

– Q&A of Jury:4″

– Replacement of Finalists:1″

– Consultation of the Jury at the End of the Field: 15″

14:15-15

45″

Presentation of Economics, Banking & Finance

1- Hassan Baan

2- Saeedeh Momtazi

3- Mahdi Nouri

– Presentation of Each Work:5″

– Q&A of Jury:4″

– Replacement of Finalists:1″

– Consultation of the Jury at the End of the Field: 15″

Leave a Reply

Your email address will not be published.